вторник, 28 април 2015 г.

Пица със сирена

Една лесна и приятна пица :) Рецепта за самото тесто няма да давам, защото то си е стандартно, като за хляб - поне аз такова ползвах. Основното правило при пиците по принцип е в грамажа на тестото. Трябва да използваме такова количество, че като изпечем пицата да не стане питка с добавки отгоре :))) За съжаление не съм премервал количеството - нещата стана набързо, непринудено и "на око". Общо взето тестото трябва да се разточи на около 0.5см дебелина, а дори и по-малко, в зависимост от ефекта, който искаме - по хрупкава и препечена основа, или пък по-мека. Продуктите, които ползвах, бяха с каквото разполагах в момента. Възможно е всяко нещо да се замени с друго, да се добавят/ махат видове сирене и т.н. Ето и грубо какви продукти ползвах:

  • обикновено тесто
  • доматен сос/ кетчуп/ пюре
  • сирена - в моя случай: Бял Стилтън със захаросано манго, Маасдам, Синьо сирене, Обикновено сирене и Пармезан
  • подправки: сушен босилек, риган, сол на вкус (внимавайте със солта, защото повечето сирена + доматения сос са солени)
  • 2-3 с.л. зехтин/ олио
Не съм дал точни пропорции, защото нещата са индивидуални и зависи от вкуса на приготвящия, големината на тавата и т.н. А самото приготовление е повече от лесно :)))
Пускаме фурната да загрява на 230 градуса. Разточваме тестото на набрашнен плот, според съда, в който ще печем пицата. Както споменах по-горе половин сантимертър е достатъчно.  Намазваме тавата с мазнина, след това поръсваме с брашно и го прекарваме навсякъде, чрез потупване на тавата, за да се получи един слой от незалепващо покритие. Слагаме тестото в тавата. Ако все пак тестото е по-дебело, може да го надупчите с вилица навсякъде, за да намалите обема на вдигане при печенето. Смесвате доматения сос с ригана. Намазваме цялата повърхност на тестото с тази смес. По принцип, не трябва да е дебел слой, даже напротив. 3-4 с.л. може би ще са достатъчни. След това слагаме сирената. По принцип няма ред, но все пак е желателно например пармезана (или кашкавал/ гауда/ едам) да е най-отгоре. Може да нарежете сирената, намачкате, натрошите, настържете...общо взето зависи от вида сирене и от вашия вкус :) Отгоре поръсваме с босилека и с мазнината. Печем 10-тина мин или до готовност на основата. Трябва да е добре опечена. Най-лесно се проверява, като леко се надигне пицата и се види отдолу дали е добре изпечена или не.

Това е то, вкусна, лесна и бърза пица, която върви чудесно с една изстудена биричка...че може и втора даже :)))






събота, 4 април 2015 г.

Печено пиле с плънка - "на скара"

Скоро не бях правил печено пиленце (което в един момент ми беше станало навик да е честичко :)) ). Но реших малко да го разнообразя този път. Словосъчетанието "на скара" е в кавички, защото не е буквално, както всеки би си помислил, ами във фурната, но по малко по-различен начин, който ще обясна надолу в рецептата :)

Продукти:
  • 1 охладено пиле 
  • дреболийките от едно пиле
  • 1 шепа ориз
  • 1-2 моркова според големината
  • 1 средна/ голяма глава лук (или 2 малки)
  • розмарин (3-4 клончета)
  • 2-3 листа пресен босилек
  • 1 с.л. мед
  • 1 с.л. соев сос
  • 1 с.л. чили сос
  • 1 с.л. олио/ зехтин *2
  • 1 ч.л. розмарин *2
  •  1 ч.л. червен пипер *2
  • 1/2 ч.л. черен пипер *2
  •  сол на вкус
  • всякакви други подрпавки, които харесвате
Първо правим марината за пилето. Смесваме меда, соевия сос, чилито  и мазнината. Добавяме сухите подправки (там, където е *2 значи, че една част ползваме сега, а другата за плънката). Ако ни се струва твърде гъста смес, може да сипем мъничко вода, но не трябва да става рядко. Измиваме пилето добре, почистваме го ако е необходимо. Намазваме го обилно с маринатата отвън, после и вътре. Оставяме го настрана (ако е за по-дълго време - в хладилника). 
Плънката можете да я направите от каквото си искате - картофи; гъби с ориз и т.н. а може и без разбира се. Понеже пилето, което купих, беше с дреболийки, реших да направя такава плънка. Измиваме дреболийките, после и ориза. Нарязваме на ситно лука, след това и морковите на кубчета. Всичкото това, го слагаме в малък съд, пълним с вода, докато покрие продуктите и варим, до полу-готовност на ориза. Щом това стане, махаме от котлона и изливаме водата. Изваждаме дреболиите, нарязваме и ги връщаме обратно. Добавяме сухите съставки, нарязания на ситно босилек и лъжицата мазнина. 
Включваме фурната на 180 градуса да загрява. Взимаме маринованото пиле, и го пълним с плънката. набождаме 1-2 клончета розмарин, едно слагаме върху пилето и едно в тавата (за нея малко по-долу) . След това защипваме,/ зашиваме отвора и завързваме бутчетата едно към друго. Ако ни е останало от маринатата не я изхвърляме. Слагаме я в тава, която трябва да е голяма поне колкото пилето, по възможност по-голяма. Доливаме 2-3 ч.ч. вода и поставяме тавата на дъното на фурната. Скаричката, която по принцип служи за поставяне на тавата, я изваждаме и измиваме. Слагаме пилето върху скарата, и я връщаме в печката на едно деление надолу от средата. Печем пилето около 2 часа (не засичах за съжаление) или до готовност - кожичката трябва да е тъмно-златиста и на места да е започнала да покафенява/ загаря леко. Тогава е напълно готова. След първия час, през 20-тина мин поливаме пилето със сместа, която е в тавата на дъното. Ако водата се изпари преди пилето да е готово, просто доливаме отново. 
Това е то. Не е никак трудно, но отнема време - около 3 часа поне са необходими за всичко, но пък си заслужава :) Може да се повишат градусите и да се пече за по-кратко време, но според мен има опасност вътре да остане сурово на места, а пък и полезната и вкусна храна е тази, която се готви бавно ;)